Ендюрънс
Ендюрънс започва като спортна проява първо в САЩ, където американската кавалерия е тествала конете си в 5 дневно изпитание 483км, като всеки е носил 91кг на гърба си. Поголяма популярност, конкурентност и професионалност добива след 1950год., когато Хендел Роби изминава разстоянието от Невада до Калифорния за помалко от 24 часа. Ендюрънсът навлиза в Европа след 1960год.През 1982год. ФЕИ признава ендюрънса като официална дисциплина. За своите 26 години във ФЕИ тази дисциплина се е утвърдила като найбързо развиващата се. През 1982год. са проведени 4 международни турнира. Броят им бавно нараства с около 18 на година до 1998, когато Световният шампионат бе проведен в ОАЕ. Благодарение на спонсорството на ОАЕ федерацията 47 национални федерации от целия свят се присъединиха към тази проява.През 2001г. броят на състезанията бяха 147, 2002 -186, 2003-238. Това доказва, че ендюрънс е втората дисциплина по международни прояви след конкурипик, броят на състезанията през 2008 достигат 488. Съвременните състезания се състоят от различен брой етапи, или наричани още фази. В края на всеки етап, например на всеки 40км, има задължително спиране за ветеринарен преглед (вет инспекция), наричано вет гейт. Всеки кон, който трябва да е подробно прегледан преди да бъде допуснат до старт, се представя за инспекция в рамките на определено време във всеки вет гейт. Колкото побързо бива представен, толкова подобре, тъй като времето във вет гейта преди инспекцията се счита като част от ездовото време на състезанието. Целта на прегледа е да се определи дали конят е здрав, за да продължи състезанието. След преминаване на инспекцията, конете се задържат за почивка (между 20 и 45 минути), през което време могат да бъдат хранени, поени и допуснати да продължат състезанието. Финалната ветеринарна инспекция се провежда в края на състезанието, за да се потвърди, че конят след завършване на етапите не е прекалено уморен и няма куцота. Изтощителна умора, признаци на куцота и други признаци на настъпващ проблем са причина за елиминация.Преуморяването на конете и други действия, определящи се като жестокост биват наказвани с дисквалификация. Минималната дистанция за еднодневно състезание е 40км и достига до 160км, в зависимост от типа на състезанието. При изпитания за над 1 ден, средната минимална дистанция за всеки ден е 4079км за FEI 1*, 80119км за FEI 2** и 120км и повече за FEI 3***. За шампионатите FEI 4*, еднодневни изпитания, дистанцията обикновено е 160км и печелившото ездово време е около 1012 часа. Особено важна част от състезанията по ендюранс е поддържащият отбор. Ездачите биват асистирани от отбор помощници, с които се срещат няколко пъти по време на трасето и му носят вода за поливане и охлаждане на коня, както и питейна вода за коня и ездача. Помощниците също трябва да имат резервно оборудване в случай, че има нещо да се поправя.
ЕКИПИРОВКА: По отношение на екипировката всеки има право на избор в зависимост от коня и предпочитанията на ездача. По принцип облеклото трябва да бъде подходящо и неувреждащо имиджа на спорта. Предпазните каски са задължителни. Бричове или панталони за езда, подходящи обувки, тениска с яка са строго препоръчителни за всички състезания и задължителни за шампионати и официални изяви.
ТРАСЕ: На всеки състезател предварително се дава карта с отбелязано трасето на нея и посочено местоположението на вет гейта и естествени препятствия, ако ги има, като: дупки, ями, стъпаловидни изкачвания, слизания, пресичане на река и др. Такива препятствия се маркират с червени и бели флагчета и доколкото е възможно се оставят в тяхното естествено състояние. Трасето не трябва да включва повече от 10% твърда настилка, предназначена за движение на МПС.
ТЕМП: Ездачите избират собствения си темп от старта до финала. Може да водят или да следват коня си, но трябва да бъдат качени на него при пресичане на старта и финалната линия. Може да отнеме години, докато комбинацията от кон и ездач бъде готова да се състезава на 160км. Ендюрънсът изисква продължителна подготовка и дълбоки познания и разбирания между кон и ездач. По този начин доброто състояние на коня може да бъде поддържано през цялото време. Ендюранс днес е широко разпространен спорт, който позволява на ездачи от всички възрасти и способности да се състезават в партньорство с коня.
ДИСТАНЦИИ
- 30 км – 4 годишни коне, деца и любители (примерни етапи: 2х15 или 1х30);
- 30-60 км – 5 годишни и неучаствали коне (примерни комбинации: 2х15; 1х30; 3х20; 2х30; 2х20; 2х25 както и други комбинации);
- 60-120 км – 6 и повече годишни коне;
Категории състезатели и класове коне:
СЪСТЕЗАТЕЛИ:
- Деца – навършили 14 години
- Юноши – 15-18 годишни
- Mъже/жени 16 и повъзрастни
- Аматьори 16 и повъзрастни
КОНЕ:
- 4 годишни
- 5 годишни и неучаствали
- 6 годишни повъзрастни
Правила за 4 годишни (млади) коне, любители и деца.
Те участват в изпитания с дължина на трасето до 30км. Не се налага ограничение в теглото за тази категория. Налага се ограничение в скоростта до 16км/ч и контрол на скоростта на всеки 5 километра. Състезателите ще преминават през две ветеринарни контроли. Първата ще бъде по средата на трасето, а втората на финала. При първата проверка пулсът трябва да е под 64 удара в минута и време за възстановяване 20 минути
Правила за 5 годишни и неучаствали коне.
Те участват в изпитания с дължина на трасето от 40 до 60км (примерни етапи: 2х15км, 2х20км 3х20км, 2х30км). Скорост: до 18км/ч. Правилата за провеждане на изпитания по издръжливост за 5 годишни коне са същите като посочените за 4 годишните коне и изискват контрол за скоростта на всеки 5км.
Забележка*: За ездачите, участващи с коне в категориите 5 годишни и неучаствал не се налага ограничение в теглото.