История на коневъдството в България
Kоневъдството по нашите земи е било много добре развито още от времето на траките. Археологическите разкрития от тази епоха ни представят едно изключително богато типово разнообразие, включващо диви и местни примитивни коне, прототип на тежковозните, и изящни ездови коне. Времето на славяните има отрицателно влияние по отношение на коневъдството, а идването на прабългарите е нова епоха в неговото развитие. При тях успоредно с местните примитивни животни са отглеждани и коне от висока ездова класа.
По време на турското робство местното население е отглеждало ниски на ръст коне, отлично приспособени и много здрави. Тези коне не са били подходящи за задоволяване на турската армия, поради което много богати българи и турци започнали да отглеждат в своите чифлици по-хубави жребци и кобили, докарани от Близкия изток (главно с арабски и тюр-кменски произход). Броят на конете в тези чифлици понякога е достигал до 300. През 1864 г. Митхад паша е построил първия държавен конезавод край гр. Шумен – „Кабиюк”. В него са отглеждани и развъждани над 1000 броя коне, които много бързо стават известни в Европа и Азия.
Съвсем различно е коневъдството в България след Освобождението. Всички доброкачествени коне, развъждани с цел да бъде снабдявана турската армия, били откарани в Турция, а влиянието на жребците от този тип върху масовото коневъд-ство преди това е било твърде ограничено. Новите социални, икономически и политически условия наложили внос на коне от различни породи, с по-добри качества, предимно от Европа. Последователно възниква и необходимостта от организиране на големи стопанства (конезаводи), в които разплодните животни да бъдат поставяни при контролирани условия на отглеждане и развъждане. С това се слага нов етап от развитието на коневъдството в България, който е свързан с теменната дейност и създаването на конезаводи и племенни стада.
Развъдно-подобрителната работа в този момент не е започнала хаотично, а целенасочено, в резултат на изпълнение на редица закони, укази, постановления и други. Най-важни от тях са „Законът за складове за жребци и конезавод в Княжество България”, обнародван в „Държавен вестник”, бр. 8, 1892 г. и „Законът за допълнение на Закона за коневъдството от 1892 г.”, утвърден с Указ № 12/24.02.1897 г. Тези два документа фактически полагат основите на бъдещото културно коневъдство в страната, като посочват формата на управление, начините за породното подобряване и целите за постигане на определено равнище по отношение на ръста и качествата на конете. В изпълнение на първия закон е бил учреден Върховен съвет по коневъдство, който е обсъждал и контролирал състоянието както на държавните, така и на частните коневъдни стопанства. Важен момент е и проведената през 1924 г. Национална конференция по животновъдство, на която е взето решение коневъдството да се подобрява в следните две направления:
- Ездови и лековпрегатен кон.
- Средно тежък тип, подходящ за земеделските стопанства.
Окръжните постоянни комисии като локални структури на племенната дейност играят изключително важна роля в подобряване на качествата на местните коне и вноса на жребци и кобили от чужбина. Независимо от стихийния до известна степен характер на развъдно-подобрителната работа още по онова време развитието на държавното и частното коневъдство се е превърнало в държавно мероприятие, поощрявано с редица последвали първите два нови закони постановления и решения. Наследници на окръжните постоянни комисии са племенните разсадници, прераснали в племенни инспекции, а на по-късен етап – в селекционни центрове по животновъдство. Най-нов етап в развитието на племенното коневъдство е новосъздадената Национална асоциация по коневъдство, която е представена по места от регионални дружества. Като част от структурата на организацията на племенната работа трябва да се счита и Коневъдният съюз, който е учреден през 1914 г. Съюзът е обхващал 243 дружества с над 16 000 членове, които са развивали активна дейност по места и са били в помощ на държавните органи.
Всички държавни мероприятия в периода на зараждане на културното коневъдство са били насочени към стимулиране на отглеждане на висококачествен разплоден материал. Изброените два закона и последвалите ги решения на Върховния съвет посочват породната принадлежност на жребците подобрители, техния ръст и районите, в които могат да действат. Изключително важни решения са тези, касаещи ръста на кобилите (над 125 см), на които се позволява да бъдат покривани от общински и държавни жребци, както и скопяване на двегодишни мъжки кончета, неодобрени за разплодна дейност. Висококачествените жребци и кобили са били освобождавани от мобилизация. Други важни стимулиращи решения са отпускането на заеми, осигуряването на пасища, раздаването на премии за одобрените жребци и др. Провежданите конференции, конгреси, прегледи и изложби са неотменима част от мероприятията, които имат положително влияние върху развитието на коневъдството. Решаващ момент е признаването на полукръвната секция към „Кабиюк” и „Стефан Караджа” като Източнобългарската порода, а Гидранът и Нониусът към „Клементина” съответно като Плевенска и Дунавска порода с 236-то Постановление на МС през 1951 година.
Конезавод „Кабиюк” е открит през 1864 г. от русенския валия Митхад паша с основна задача да снабдява турската армия на Балканския полуостров с висококачествени коне. Намира се край Шумен, в района на „Кабиюшката могила”, откъдето е взел и името си.
В настоящия момент в „Кабиюк” се отглеждат елитни коне в следните секции – арабска, представена от Чистокръвен арабски кон и тип Шагия; Чистокръвна английска; Източнобългарска (полукръвна) и Шотландско пони. В този си вид, конезаводът продължава да играе решаваща роля за производство на елитни племенни и спортни коне, както и за подобряване на коневъдството в страната. Доказателство за високото качество на произвежданите приплоди е приемането на Чистокръвната арабска секция в Световната асоциация на Чистокръвния арабски кон, на типа Шагия в Европейската асоциация за типа Шагия през 90-те години на миналия век и на Чистокръвната английска порода в Световната асоциация през 2005 година.
Конезавод „Клементина” е наследник на Окръжния жребцови склад, открит от Плевенската окръжна постоянна комисия през 1890 година. Намира се край Плевен в землището на бивше татарско село.
Конезавод „Стефан Караджа” е открит през 1896 г. като Конско военно-ре-монтно депо край Горна баня, Софийско. До 1952 г., когато конският ефектив е бил преместен край Балчик, е известен като военен конезавод „Божурище”. Основна задача в периода на откриването му е да снабдява българската армия с добри ездови коне, поради което влиянието му върху масовото коневъдство тогава е по-ограничено.
Конезавод „Истър” е създаден през 1953 г. край Русе, като коневъдна секция за тежковозни коне. Кобилите и жребците са били внесени от бившия СССР и са от Руската и Съветската тежковозна порода. През 1962 г. се открива секция за Чистокръвна английска порода, която се развива добре и много успешно се включва в общия за страната план за развъждане на породата.
Благоприятно влияние върху беговото коневъдство имаха и конезаводите „Камчия” край Дългопол, „Орешак” край Варна и „Тодор Икономово” край Шумен. Поради настъпилите промени в структурата на коневъдството те бяха закрити след 1990 година.
Племенните заводски стада към УЕБ по коневъдство към Тракийския университет – Стара Загора, и секцията по коневъдство към ИЖ в Костинброд също имат голямо значение, особено през последните години, за осигуряване на конния спорт с висококачествени коне.
Като резултат от дейността на редица специалисти, учени, ездачи и треньори в областта на племенното коневъдство съобразно законите в страната, днес то е представено от едно многообразно породно поголовие. Особено важна роля в това направление играят частните стопани, деятели и радетели на конния спорт, които непрекъснато внасят все по-нови за страната ни породи коне. Като пример за това са Фризийските, Клайдездалските, Норикер и други породи коне, които са само представени от отделни екземпляри.
Като обособени племенни ядра са следните породи, отглеждани и развъждани в България и контролирани от Националната асоциация по коневъдство:
Чистокръвните арабски коне са най-старата културна порода, създадена в продължение на много векове. Точният им произход не е изяснен, но съществуват данни, че коне от този тип е имало на Арабския полуостров още през П-Ш век пр.н.е. В резултат на пустинните условия, при които са създадени и отглеждани дълго, Чистокръвните арабски коне са добре адаптирани към сурови условия на живот, невзискателни са към фуражите, притежават екстремна сила, издръжли вост и здравина. Значението на породата в световен мащаб е участието й при създаването и усъвършенстването на много полукръвни породи коне след навлизането й в Европа. В настоящия момент Чистокръвните арабски коне се развъждат в цял свят, обединени от Световна асоциация на чистокръвните арабски коне (WAHO). Те са еднакво подходящи за шоу програми, надбягвания и спорт и леки впрягове.
Чистокръвните арабски коне имат малка глава с широко, добре развито чело; пречупен профил на лицевите кости; широки ноздри; добре развити очни орбити и малки уши. Шията е дълга, грациозна и с лебедова форма. Имат наклонена дълга плешка; не много добре изразена холка; къс гръб и поясница (прави, широки); високо поставена опашка; дълбоки, широки и обемисти гръден кош и тяло. Краката са здрави, с чисти и добре изразени сухожилия; релефно очертани стави. Гривата и опашката са добре развити. Височината при холката е 148— 152 см, а най-често срещаните цветове са кестенявият, сивият и алестият. Черният цвят е рядко явление в породата, което го прави и много търсен. Екстериорно конете от Чистокръвната арабска порода притежават благородни и красиви черти, леки и плавни движения, което позволява да бъде направена една много кратка, но точна характеристика – красота, благо родство и движение.
Полукръвният арабски кон – Шагия е създаден в Унгария през XIX век и произлиза от жребец, носещ същото име. Жребецът Шагия е бил роден през 1830 г. в Сирия и е импортиран в конезавода „Баболна” шест години по-късно. Този жребец е покривал кобили от различен произход (унгарски, испански, чистокръвни английски и арабски), които са били близки до източния тип коне. Прилагайки инбридинг, селекционерите са произвели един характерен, по-масивен тип Арабски кон (височина при холката 154-156 см). Независимо от по-масивното и по-дълго телосложение, общият външен вид – красива глава, добре поставена шия, къс гръб и поясница и високо поставена опашка, са характерни за Чистокръвния арабски кон. Този тип Арабски кон е бил създаден за армията и селското стопанство като ездови и впрегатен кон. Днес типът Шагия е разпространен в много страни на Европа, като племенната работа се контролира и ръководи от Европейска асоциация на арабския кон тип Шагия.
Двата типа Арабски коне се развъждат в конезавод „Кабиюк” край Шумен. Качеството на конете от племенните ядра позволи кандидатстването за членове на двете асоциации и днес България е пълноправен член както на Европейската, така и на Световната асоциация за арабския кон.
Чистокръвният английски кон е втората уникална порода коне в света. Създадена е като кон за състезания, като за неговия произход може със сигурност да се говори за времето след XVII век. Тогава англичаните купуват значителен брой жребци с източен произход, с които покривали кобили от различен тип. С това се полага началото на съвременния Чистокръвен английски кон, известен като „бегови”. След откриването на първата племенна книга през 1791 г. за Чистокръвни английски коне се признават само такива, на които педигретата и на двата родителя започват оттам.
Чистокръвните английски коне притежават жив темперамент, енергия и желание за работа. В галоп имат широка крачка, неограничена издръжливост и здравина – качества, необходими за беговия кон.
В екстериорно отношение те се характеризират с отлично телосложение – височината при холката е 162-164 см; суха глава; елегантна дълга шия; силно наклонени плешки; добре изразена холка; къс гръб и поясница — прави; дълбок гръден кош; здрав, добре замускулен заден пояс със силно наклонена крупа; изчистени, здрави крака с добре изразени стави и сухожилия. Благодарение на тези си качества Чистокръвният английски кон е известен като „бегова машина”. Дълбокият гръден кош, достатъчно широк, осигурява необходимото пространство за развитие на сърцето и белия дроб, които играят решаваща роля при високите натоварвания. Породата е разпространена в цял свят. Контролът и ръководството в селекцията и организирането на надбягванията се извършват от Световната асоциация за чистокръвната английска порода.
Племенни стада от Чистокръвната английска порода коне има в конезаводите „Кабиюк” край Шумен, „Стефан Караджа” край Балчик, „Хан Аспарух” край Разград и в много племенни ферми на частни стопани в различни краища на страната. В момента България е кандидат за членство в Световната асоциация за чистокръвната английска порода.
Източнобългарският кон е най-широко разпространената полукръвна порода в България. Работата по създаването на породата започва с откриването на двата конезавода – „Кабиюк” и „Божурище” в края на XIX век. Конете от тази порода са продукт на сложно възпроизводително кръстосване на местни, местни подобрени, арабски, англо-арабски и полукръвни английски кобили с полукръвни и чистокръвни английски жребци. В резултат на строго спазвани селекционни принципи в съответствие с поставената цел е получен универсален полукръвен кон, еднакво подходящ за спорт и работа.
Конете от породата имат сравнително едър ръст – 162-166 см. Главата е пропорционална, с прав профил. Шията е права, дълга с добре изразен зад-тилък. Холката е добре развита и изразена. Има средно дълги гръб и поясница – прави и широки. Крупата е с добре изразен наклон и добре замускулена, наподобяваща тази на Чистокръвния английски кон. Характерен е дълбокият, дълъг и широк гръден кош. Краката са здрави, с добре изразени стави и сухожилия. Екстериорните особености на тези коне ги доближават повече до ездовите коне, отколкото до впрегатните. За това допринася и произвеждането на коне за гладко бягане в един доста голям период от развитието на породата. Днес, чрез използването на жребци от известни европейски полукръвни породи, се цели промяна на беговия тип в един по-масивен, подходящ за класическите дисциплини на конния спорт.
Основният масив от племенни жребци и кобили се намира в конезаводите „Кабиюк”, „Стефан Караджа”, „Хан Аспарух” и няколко частни ферми, предимно в Североизточна България.
Плевенската порода коне е създадена чрез сложно възпроизводително кръстосване в конезавод „Клементина” край Плевен. Кобилите, използвани за разплод са били с различен произход – делиормански, местни подобрени, полукръвни и англо-арабски. За покриване на тази разнородна смесица от кобили са били използвани арабски, англо-арабски, полукръвни, стрелецки и най-вече жребци от породата Гидран. Последните стават и родоначалници на линии. Породата е призната през 1951 година.
По цвят (изключително алест) и екстериор конете от Плевенската порода са близки до тези от породата Гидран (англо-арабски тип). Височината при холката е 160-162 см. Главата е средно голяма с добре развити очни орбити. Шията е права, дълга и добре замускулена. Холката е средно висока, средно дълга. Гърбът и поясницата са прави, широки, къси до средно дълги. Крупата е с нормален наклон, овална, добре замускулена; гръдният кош е дълъг, дълбок и закръглен; крайниците са сухи, здрави, с добре изразени стави и сухожилия. В общ план тялото е закръглено, типично за англо-арабския тип коне, което Плевенският кон е унаследил (както и цвета) от Гидрана. Движенията са плавни, красиви, което подсилва красотата на конете. Въпреки универсалните си качества, конете от тази порода се налагат повече като ездови, особено в класическите дисциплини на конния спорт.
Локализирането на племенните жребци и кобили в момента е около конезавод „Клементина” край Плевен.
Конете от Хановерска порода са с едър ръст 165-175 см. и със спокоен темперамент. Породата е създадена в Германия преди 300 години и в продължение на векове е отговаряла на изискванията за времето – била е подходяща за селскостопанска работа, за армията, а в настоящия момент е една от най-добрите за класическите дисциплини на конния спорт. Качествата като здравина и атлетизъм правят конете от тази порода изключително подходящи за прескачане на препятствия и обездка.
Модерният Хановерски кон е с леки форми, в резултат на по-широкото използване на чистокръвни английски жреСщи. Главата им е средно голяма, изразителна, с големи живи очи и средно големи уши. Шията е права, дълга. Плешките са широки, дълги и наклонени, свързани с добре развита хол-ка. Тялото е здраво с дълбок и широк гръден кош. Гърбът и поясницата са къси до средно дълги, задният пояс е добре замускулен. Крайниците са здрави, добре замускулени с релефно очертани стави и добре изразени сухожилия, и с добре оформени и здрави копита.
Породата е разпространена в цял свят. Племенната работа се ръководи от Асоциацията на хановерската порода коне с център гр. Верден, Германия. Селекционните критерии са много високи и строго се спазват, в резултат на което през последните десетилетия на европейските, световните и олимпийските състезания като победители все по-често се срещат имената на Хановерските коне.
В България породата се развъжда от 1971 г. Племенното стадо се намира в Тракийския университет, Стара Загора, но през последните години се създадоха и частни племенни ферми в Пловдив и Кнежа.
През последните години в България се внасят жребци от Холщайнерска порода. Тя е една от най-старите полукръвни породи в Германия. През XVII век се развива на базата на коне от Франция, Дания и Испания. В резултат на това те имат кръв от немски полукръвни, неаполитански, испански и ориенталски коне. През XIX век са използвани йоркширски каретни жребци, които дават на породата високата акция на крачката. Тези коне са произвеждани с еднакъв успех като каретни и армейски. След 1950 г. влияние върху Холщайнерската порода оказва Чистокръвната английска порода, а през последните две десетилетия – жребци от френската порода Сел Франсе. Две от най-известните линии са от тази порода. Днес селекцията е насочена предимно към създаване на коне за прескачане на препятствия.
Височината при холката варира от 162 до 172 см. Главата е пропорционално развита, изразителна. Има добре поставена и съразмерно развита с тялото шия, леко извита, дълги и наклонени плешки, здрав гръб и поясница, дълбок и широк гръден кош, здрав, добре развит и замускулен заден пояс, здрави, високи крайници с по-къси свирки и средни и здрави копита.
Жребци от тази порода има в основните конезаводи и някои частни племенни ферми.
Тракененската порода води началото си от XVIII век и от всички полукръвни породи коне. Тя е най-близко до Чистокръвния английски кон. Работата по създаването й започва в Тракененския конезавод в Източна Прусия, като голям дял при подобряването на местните коне имат Чистокръвните английски и Арабските жребци. Първоначално целта е била създаването на каретен кон, а впоследствие – на кон, подходящ за армията. Днес Тракенените са елегантни, здрави, спортни коне. Височината при холката е около 165 см. Главата е пропорционална, суха, с големи изразителни очи. Шията е елегантна, дълга и добре замускуле-на. Плешките са добре наклонени, свързани с добре изразена холка. Тялото е средно дълго, с добре развит гръден кош. Задният пояс е овален, добре развит и замускулен. Крайниците са здрави, с добре очертани стави и сухожилия. Има здрави копита. Конете от тази порода имат силно влияние върху подобряването на много европейски полукръвни породи коне. Те са подходящи и за леки впрягове, както всички полукръвни породи коне, но най-добри резултати постигат в класическите дисциплини, особено в прескачането на препятствия и в обездката. Представители на тази порода са печелили олимпийски медали. Племенно стадо от Тракененска порода има в ИЖ Костинброд.
Дунавската порода коне е представител на лековпрегат-ния тип. Тя е третата културна порода, създадена в България и като такава е призната през 1951 г. За разлика от останалите две породи — Източнобългарската u Плевенската, при създаването на Дунавския кон са използвани три метода на развъждане – чистопородно развъждане на жребци и кобили от породата Нониус, поглъщателно и частично възпроизводително кръстосване. Освен кобили от породата Нониус, са били използвани и местни, полукръвни и англо-арабски. Основоположници на линии стават жребци от породата Нониус.
Конете от породата имат сравнително едър ръст и масивно телосложение. Височината при холката е 162 см. Както при впрегатните коне, тялото е удължено и хармонично развито. Главата е с удължена лицева част, а шията е дълга и добре замускулена. Гръдният кош е дълбок, широк и дълъг. По екстериор Дунавските коне се доближават до малкия Нониус. Цветът е черен и по-рядко тъмнокестеняв.
Дунавските коне са подходящи за селскостопанска работа и притежаваната от тях висока работоспособност е причина за широкото им разпространение.
Племенно ядро има в конезавода „Клементина” край Плевен, но основният масив от ценни кобили е в частни стопани в Северозападна България.
Лековпрегатното коневъдство в България е представено и от pucucmume породи. Първите коне от орлово-рисиста порода са били внесени още със създаването на конезаводите, като в „Кабиюк” е открита секция за Орловски рисак. Орловски рисаци, макар и в по-ограничен брой, е имало и в „Клементина”. В края на XIX и началото на XX век в страната са били използвани и много жребци станционери. След закриването на секцията в „Кабиюк” развитието на рисис-тото коневъдство в България е стихийно. За нов етап на развитие можем да говорим след 1953 г., когато в конезавода „Стефан Караджа” се открива секция за орловски рисаци, която се разширява, а по-късно се открива и такава секция в конезавод „Хан Аспарух”.
По екстериорен тип pucucmume коне в нашата страна са твърде разнообразни. В началото са преобладавали по-грубите и едри форми на Орловския рисак, по-късно с внасянето на Руския и Американския рисак типът се изменя. През последните години влияние има и Френския рисак. В една такава смесица от четири породи не може да се говори за обособен тип рисист кон в България, но все пак преобладават конете от типа на Руския и Американския рисак.
Племенни ядра от рисисти коне имаше в конезаводите „Стефан Караджа” и „Хан Аспарух”, а днес са основно в някои частни племенни ферми в страната.
Тежковозните коне в България също имат специфичен път на развитие. За много кратко време е съществувала теж-ковозна секция в „Кабиюк”, която е била представена от Ар-денски и Першеронски коне. След 1950 г. започва целенасочено развъждане на тежковозни коне, главно от направения внос на Руска и Съветска тежковозни породи. В настоящия момент не може да се говори за порода, а за тип тежково-зен кон в България, близък до конете от Руска тежковозни порода. Конете от този тип са леки, подвижни, с добра те-глителна сила и работоспособност. Височината при холката е 148-150 см. Главата е значително по-суха. Шията е добре замускулена. Гърбът и поясницата са къси, прави, широки и добре замускулени. Крупата е добре замускулена, с нормален наклон, раздвоена. Има средно дълги, сухи и здрави крайници.
Тежковозният тип коне в България през последните години претърпя значителни промени както по отношение на породния състав, така и по отношение на районирането. Концентрирани в Североизточна България преди, днес тежковозните коне, представени от Българския тежково-зен, Белгийския, Рейнския и Першеронския кон са породи, обитаващи главно Рило-Родопския масив.
Отглежданите у нас културни планински породи са две – Хафлингерска и Хуцулска. Хафлингерската порода е създадена в района на Южен Тирол, Австрия. Предшественици на тези коне са местни планински коне и понита, които са кръстосвани с арабски жребци. Всички съвременни коне от тази порода водят началото си от жребеца Ел Бадави. Прилаганият инбридинг през годините е причина за обособяване на специфичен тип кон, считан за пони с малко, но много мощно тяло, къси и здрави крака, много добре развити грива и опашка. Основният цвят е алест, с бяла грива и опашка. Височината при холката е около 140 см, поради което тези коне се отнасят към групата на понитата.
Конете от тази порода имат добър нрав и благороден вид. Използват се в най-различно направление – като планински коне за товари и влачене на трупи, за работа в полето, за езда и за впряг. В нашата страна Хафлингерският кон има кратка история на развитие (след 1984 г.), но поради добрите си качества е много търсен и широко разпространен. Племенното ядро е обособено в района на Разлог, но отделни малки ферми се намират в цялата страна.
Хуцулската порода е създадена в Карпатите, главно в Украйна и Румъния. Те също могат да бъдат отнесени към понитата – височината при холката е 136 см. Конете от тази порода имат средно голяма, суха глава, къса, добре за-мускулена шия. Гърбът и поясницата са прави, широки, добре замускулени. Крупата е добре развита. Гръдният кош е дълбок, широк и закръглен. Общо тялото е леко удължено, мощно, с къси, сухи и здрави крайници. Основният цвят е черен. Коне от тази порода са внесени за първи път през 1953 г. с оглед подобряване на местните планински коне. През последните години в страната останаха само единични представители, и то главно жребци, разпространени в различни райони.
Примитивните коне са една значително голяма група (над 50%) от общото поголовие. Те са разпространени предимно в планинските и полупланинските части на страната, характеризират се с нисък ръст – 125-136 см височина при холката, голяма груба глава; къса, права, хоризантално поставена шия; удължено тяло с наклонена крупа и дълбок гръден кош; къси, сухи и здрави крайници. Конете от този тип са невзискателни към условията на отглеждане и са с висока резистентност към заболявания. Най-широко са разпространени, каракачанският, старопланинският и рило-родопският кон. Делиорманският кон днес не се среща и може да се приеме за изчезнало отродие. Основното предназначение на тези животни е като товарни и впрегатни коне. Поради тяхната издръжливост и невзискателност конете от този тип или техните кръстоски се срещат в полските райони на страната, където се използват за различни видове селскостопанска работа.
Автор: Доц. Д-р Георги Бързеев
Източник: www.naas.government.bg
конете могат много неща,могат да печелят,но и да губят.
Научава ме се как яхнали седлото и стиснали юздите и на най-недостъпното място ще сте само ти и твоя наи -добър приятел.И зад това мълчаливо животно,се крие една исмивка.
То се смее заедно с нас,то се раждас нас,то израства с нас.
Заедно осещаме болката.И заедно сме едно цяля,и заедно можем всичко.