Как се изучава анатомията на кон? Като го боядисате
Конят има около 205 кости и около 700 различни мускула, което го прави едно от най-трудните за изучаване от студентите животни. Дълги години научаването и разбирането на костната система на животните е била много, много трудна задача за милиони студенти по света.
След това обаче на шампионката по езда Гилиян Хигинс й хрумнала интересната идея да покаже на хората как всъщност „работи” един кон. Вместо да ги тормози с прашни диаграми и рисунки на скелети, тя решила да нарисува вътрешната система на коня върху жив екземпляр. Нейната свежа идея й дала небивала популярност и в момента много студенти, инструктори по езда, организатори на събития и дори членове на местните пони клубове се тълпят и редят на опашка, само и само да видят изрисувания кон „в действие”.
Госпожица Хигинс е използвала бои на водна основа, които не предизвикват алергии. Отнело й четири часа да нарисува костната система от едната страна на коня и мускулната система – от другата.
„Това обаче наистина ми помогна да вдъхна много живот на тази тема. Човек може да вземе най-доброто от един кон, когато знае какво точно се случва, докато той се движи. Сега, разбира се, всичко това е много по-лесно” .
Тя е на 27, спортен терапевт от Нотингам, Англия. Идеята за първи път й хрумнала преди три години, когато се е дипломирала по бизнес администрация в университета в Глочестър.
„Хрумна ми колко много ездачи и треньори имат нужда от повече разбиране за това, как се движат мускулите и костите на коня. Те са толкова много и имат такива невероятно сложни имена, че може да бъде наистина невъзможно да бъдат запомнени. Така се опитвам да покажа анатомията на коня, по забавен и лесен за запомняне начин”.
Ето това е една прекрасна идея от млада , усмихната и все още неомъжена дама. Чудя се само дали някой ден не би й хрумнало да направи същото с приятеля си – за да помогне на студентите по медицина или може би, като наказание за това, че той е забравил важен повод?
Много е готино и е на български,ако може някой да преведе и натписите от картинката ще е още по-добре.
На снимката са обозначени латинските наименования на костите. Те са стандартни за всички животни – atlas – първи шиен прешлен; axis – втори шиен прешлен и т.н но в зоотехниката и като цяло в практиката се работи със следните термини. Последоватлеността е както следва: глава; задтилък; шия; холка; гръб; поясница; крупа; корен на опашката; опашка. Преден крайник: плешка; раменна става; рамо; лакетна става; подрамо; предно коляно; свирка; бабкова става; бабка; венец и копито. Заден крайник: бедро; задно коляно; подбедро; скакателна става; свирка; бабкова става; бабка, венец и копито.